Bebeğiniz için Neler Neler….

Bebeğiniz için Neler Neler….

bebek odaları  

Bebek odalarını tasarlarken duvara herhangi bir resim yapıştırabilirsiniz. Bu resim bir ağaç, dere, dağ veya orman olabilir. Bu şekilde doğadan ilham alarak resimleri seçebilirsiniz. Bebek odasının aydınlık olması önemlidir, çocuğunuzun herşeyi görmesi gerekir. Pencerelere kalın perdeler yerine ince tüller tercih etmelisiniz. Geceleri odayı aydınlatmak için de bir adet avize ve ek olarak ayaklı bir ışık kullanılabilir.

Genç odaları gençlerin istek ve doğrultusunda dekore edilmelidir. Tabi dekore ederken ikinci bir husus cinsiyet ve çocuk sayısıdır.  Gençler için yılın modası önemlidir, genç odalarında yılın modası açık renkler. Özellikle sarı, kırmızı ve lacivert renkler bu yol moda, yine geçen renklerin modası ile pek bir fark yok.

Çocuk odasında bu yılın modası her yıl olduğu gibi pembe ve mavi renkler. Genelde erkek çocuklara pembe, kız çocuklara mavi kullanıldığı için bu renklerin dışında pek çıkılmaz. Bebek odası dizerken nelere dikkat etmeli bu husus çok önemlidir. Bebek odalarında sert ve sivri köşeleri olan mobilyalar ve yataklar tercih etmemelisiniz. Boya veya kanser riski taşıyan kimyasallar kullanılmış bir dekorasyon bebek odasında kesinlikle olmamalıdır. Ayrıca aldığınız yatağın ayaklarından boyunun ayalanabilmesi size bebeğin büyüdüğü zamanlarda maddi açıdan fayda sağlar, ikinci bir yatak almaktan kurtarır.

Eğer iki kızınız var ise ve kızlarınız ergenlik döneminde ise ranza yerine ayrı iki yatak ve ayrı iki dolap tercih etmelisiniz.

Ek olarak alacağınız yatağın demirliklerinin bebeğin kafasının sığmayacağı kadar dar olmalıdır, eğer bebeğiniz kafasını o aralıklardan geçirirse alışkanlık haline getirebilir ve kafası sıkışabilir. Bebek odası için ideal sıcaklık 22-24 derece (Geceleri 20-22 derece) olmalıdır. Bu değerler her yaştan insanlar için ideal değerlerdir. Bebek odası için ideal nem oranı %40 ve %60 oranında olmalıdır. Bebek odalarında telsiz kullanımı bebeğin uyku düzenini ve sinir sistemini olumsuz yönde etkileyebilir.

Açık renkler odayı ferah ve geniş gösterir. Siz Genç odalarında bu yılın modası diye çocuklarınıza kırmızı yada sarı rengi dayatmayın. Çocuklarınızı seçimlerinde özgür bırakın, unutmayın ki o odada yaşayacak olan çocuklarınızdır ve bırakın çocuklarınız odalarını tasarlasın.

Eğer iki erkek çocuğunuz var ise ayrı ayrı dolaplara veya yatakları ayırmanıza gerek yok, erkek çocukların spor yapabileceği bir köşe, veya kendine göre süsleyip poster asabileceği bir duvar ayırmanız yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Koltuk Takımlarının ev zerafeti başlıklı makalemizde koltuk, mobilya ve oda hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir