Çocuk Odası Mobilyası

Çocuk odası
Çocuk odası

Evimizin ve hayatımızın en önemli varlıkları çocuklarımızın yaşam alanlarını dizayn etmenin önemi büyüktür. Çocuk odası mobilyasının hem neşeli, hem eğlenceli hem de çocuğunuzun içinde kendini rahat ve huzurlu hissedeceği bir ortamda olması gerekmektedir.  Aynı zamanda çocuk odasının sağlıklı bir uyku için çok kalabalık ve yoğun olmayan, sağlıklı mobilya ve malzemelerin seçilmesi gereken ve her şeyden önemlisi de çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunacak konseptlerle dizayn edilmesi gereken yaşam alanları olması gerekmektedir. Unutmayın ki çocuk odası çocuğunuzun alanıdır bunu göz önünde bulundurarak onların ihtiyaçları ve zevkleri doğrultusunda tasarlamak ve mobilyalarını onların zevki doğrultusunda seçmek gerekir.

Çocuk Odası Neden Önemlidir?

Çocuklar için odaları, uyumak, oyun oynamak, öğrenim, yaratıcılıklarını geliştirmek gibi pek çok günlük aktivitelerini gerçekleştirdikleri bir alandır. Bu nedenden dolayı da çok önemlidir. Peki mobilyaları seçerken nelere dikkat edilmelidir? Çocuk mobilyasında özellikle dikkat edilmesi gereken konu; mobilyanın konforu ve şıklığı kadar güvenli ve sağlıklı olmasıdır.

Mobilya yapımında kullanılan malzemelerin, bebeklerin ve çocukların fizyolojik gelişimine olumsuz herhangi bir etkisi olmamalıdır. Güvenlik kontrolleri yapılmış, anti bakteriyel ve anti kanserojen özelliklere sahip mobilyalar tercih edilmeli ve firmaların konuyla ilgili belgeleri mutlaka sorulmalıdır. Odada kullanılan aydınlatmalar da son derece önemli. Parlak ışıklar yerine soft aydınlatmalar tercih edilmeli.

Çocuk odasını gereksiz mobilyalarla doldurmaktansa çocuğunuz için yaşına en uygun oyuncak ve malzemelerin bulunduğu, erişimi ve kullanımı kolay alanlar onun için daha faydalı olacaktır. Bu oyun alanı evinizin her bölümünün oyuncaklarla işgal edilmesine engel olurken aynı zamanda kendisine ait özgür alanında çocuğunuza istediğini yapma olanağı bulacaktır. Oyunları seçme özgürlüğü ve odasını toplama sorumluluğunu da alması hayatınızı hem kolaylaştıracak hem de onun sorumluluk davranışını güçlendirecek özgüvenini arttıracaktır.

Eğlenceli ve Konforlu Tasarımlar

Çocuk odasının konforlu olmasının yanı sıra eğlenceli çocuk odası mobilyasına sahip olması da çok önemlidir. Çocuğun sevdiği karakterlere, kahramanlara ya da motiflere yer vermek, hayal dünyasına da katkıda bulunacaktır.

Tablolar ya da çerçeveler aracılığı ile çizgi film karakterleri, süper kahramanlar ya da çocuğun hayranlık duyduğu gerçek karakterler kullanılabilir. Çocuk odası yapımında odanın sahibi olan çocuğunuzun da bu süreç içerisinde yer alması da çok önemlidir. Ebeveyn olarak bizler bir çocuğa mekan tasarlarken bu mekanın onun ilerideki yaşamına referans olacağını unutmamalı ve en önemlisi o mekanın içindeki oyunlara büyük bir istekle katılmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Balkon için Ahşap Dolaplar başlıklı makalemizde ahşap, balkon ve çok amaçlı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir