İşyerinde mutluluğunu arttıracak basit düzenlemeler

İşyerinde mutluluğunu arttıracak basit düzenlemeler

Şirketlerde kullanılacak renkler seçilirken, dünyaca ünlü renk psikoloğu Angela Wright’ın tavsiyelerine uymakta fayda var. Örneğin, mavi tonları zihinsel rahatlamayı sağlarken, sarı zihni harekete geçiriyor, kırımızı tansiyonu yükseltip kan akışını hızlandırıyor, yeşil ise sakinleştiriyor. Eğer ofisin rengini değiştirme şansınız yoksa, çalışma şeklinize uyan renklerdeki objelerle çalışma masanızı süsleyebilirsiniz.

Gün Işığından Faydalanın

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nın yaptığı çalışmaya göre, gün ışığında çalışmak kişinin yaratıcılığını ve verimliliğini belirgin derecede artırıyor. Chicago Northwestern Üniversitesi’nin araştırmasında, güneş ışığına maruz kalmadan çalışanların, günlük 46 dakikalık uyku kaybı olduğu ortaya çıktı. Yapay ışığa maruz kalan kimselerde uyku ve stresli davranış halinin görülmesi, bilinen bir gerçek… Eğer çalışma masanızın doğrudan güneş ışığıyla teması yoksa, kendinize gün ışığından yararlanabileceğiniz alternatif mekânlar bulmalısınız. Doğal ışıktan yararlanma şansı olmayanlar ise çalışma mekânlarında doğal ışığa en yakın olan aydınlatma araçlarını tercih etmeli.

Gençlik Ruhu Gibi Kokuyor

En güçlü duyularımızdan biri olan kokudan, üretkenliği artırmak için yeterince yararlanılmıyor. Japonya’da daktilo kullananlar üzerinde yapılan bir araştırmada, limon kokusuna maruz kalan kişilerin %54 oranında daha az hata yaptığı gözlemlenmiş. Araştırma farklı kokular denenerek tekrarlandığında, yasemin için bu oran %33, lavanta için ise %20 olarak tespit edilmiş. Çalışma alanınızda kullanabileceğiniz oda spreyini, su ve esansiyal yağları karıştırarak kendiniz de kolayca hazırlayabilirsiniz.

 

Doğayla Birlikte Olun

Çalışma masasının üzerinde saksı bitkisi yetiştirmek, üretkenliği artıracak en kolay yollardan biri. Exeter Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, çalışma ortamında bitki bulunması yaratıcılığı artıyor, konsantrasyonu ve odaklanmayı sağlıyor. Yetiştirilen bitki aynı zamanda havayı temizliyor ve ortamdaki bakterileri yok ediyor.

Ortam Sıcaklığını Arttırın

 

Ergonomi

• Vücudunuzu ekran karşısında dik duracak şekilde konumlandırın. Dirsekleriniz üst bedene göre 90o ya da hafif eğimli olabilir.

• Çalışma koltuğu seçimini, oturduğunuzda ayaklarınız yere değecek şekilde yapın. Eğer çalışma koltuğu size bel desteği sağlamıyorsa, alt sırtınız ve koltuğunuz arasına yastık koyabilirsiniz.

• Eğer sık sık telefonla konuşurken yazı yazma gereksinimi duyuyorsanız, telefonu baş ve omuz arasındaki bölgeye sıkıştırmak yerine, kulaklık kullanmayı tercih edin.

• Oturduğunuz pozisyonda monitörü, bir kol boyu uzağa ve direkt karşınıza gelecek şekilde yerleştirin. Ekranın üst noktasının, göz hizasının biraz aşağısında olmasına dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Yatak odası takımları modelleri başlıklı makalemizde mobilya, modelleri ve odası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir